پارسی|English|العربي
  • کانال آپارات دکتر میرزایی
  • کانال تلگرام دکتر میرزایی
+98 21 88205697
+98 912 4013258

ضرورت مراقبتها و درمانهای دندانپزشکی در دوران بارداری
3806 دوشنبه 21 دی 1394

بهداشت و مراقبتهای خوب دهان و دندان پیش از بارداری، در حین آن و پس از زایمان میتوان از سلامت بلند مدت دندانها و جنین مطمئن شد.


ضرورت مراقبتها و درمانهای دندانپزشکی در دوران بارداریشایعات زیادی درباره مسائل دهان و دندان و ایمنی بارداری وجود دارد، از افتادن دندان در هر بارداری گرفته تا ضعیف شدن دندان به واسطه کاهش کلسیم در دوران بارداری که خوشبختان هیچ یک از این شایعات حقیقت ندارند. اما شایعه دیگری نیز وجود دارد که برخی از مردم تصور میکنند در دوران بارداری کارهای دندانپزشکی و پرتوی ایکس خطرناک هستند. در واقع برعکس است، با بهداشت و مراقبتهای خوب دهان و دندان پیش از بارداری، در حین آن و پس از زایمان میتوان از سلامت بلند مدت دندانها و جنین مطمئن شد.

 تمیز کاری پیشگیرانه دندانها و معاینات سالیانه در دوران بارداری نه تنها بی خطر است، بلکه به انجام آن توصیه شده است. افزایش هورمونها در دوران بارداری موجب تورم و خونریزی لثه ها و محبوس شدن غذا در خط لثه شده و آنها را تحریک پذیر میکند. مطالعات اخیر نشان میدهند بین وضعیت نامناسب دهان و دندان و عوارض نامطلوب بارداری مانند زایمان زود رس و وزن کم نوزاد در حین تولد، ارتباط وجود دارد.

اقدامات دندانپزشکی پیشگیرانه برای اجتناب از عفونتهای دهانی مانند بیماریهای لثه که با تولد زود رس کودک مرتبط است، حیاتی می باشد. در نتیجه توصیه میشود همه زنان باردار و زنانی که تصمیم به بارداری دارند، به طور منظم هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند.

بیماری پریودنتال، عفونت لثه و استخوان پیرامون آن است که به واسطه پلاکهایی (تجمع باکتریها) که به دندان چسبیده اند اتفاق می افتد. زنان باردار بیشتر مستعد این بیماری لثه هستند. مشخص شده است که بیماری پریودنتال تاثیرات نامطلوبی بر بارداری دارد اما چگونگی و چرایی این تاثیرات منفی هنوز به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

تحقیقات نشان میدهند که باکتریهایی که موجب التهاب در لثه ها میشوند، در واقع میتوانند وارد جریان خون شده و جنین را هدف قرار دهند. این امر احتمال زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم را بالا میبرد. حتی یک پژوهش نشان داد خطر پری اکلامپسی (preeclampsia) در زنان مبتلا به بیماری پریودنتال بیشتر است.

برای کاهش خطرات بارداری و پیشگیری از بیماری پریودنتال و مشکلات دیگر مربوط به لثه باید پیش از بارداری و در حین آن به دندانپزشک مراجعه کنید. زنانی که قصد بارداری دارند، معاینه کامل لثه باید انجام دهند و پیش از بارداری درمانهای لازم را پشت سر بگذارند. بهداشت دهانی مناسب و تمیز کاری مکرر دندانها میتواند برای کاهش خطر مفید باشد. کارهای دندانپزشکی مانند پر کردن، روکش و حتی درمان مجرای ریشه نیز باید پیش از بارداری و در دوران بارداری صورت بگیرد تا احتمال عفونت کاهش یابد.

بی حسی موضعی و پرتوی ایکس با وجود محافظ شکمی در بارداری بی خطر بوده و تاثیری بر جنین نمیگذارد. داروهای آنتی بیوتیک مانند پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که برجست B از نظر ایمنی در بارداری، دارند ممکن است پس از عمل دندانپزشکی تجویز شوند. درمانهای انتخابی دندان مانند سفید کردن دندان و درمانهای زیبایی را باید به پس از زایمان به تعویق بیندازید.