پارسی|English|العربي
  • کانال آپارات دکتر میرزایی
  • کانال تلگرام دکتر میرزایی
+98 21 88205697
+98 912 4013258

دندانپزشکی کودکان

روشهای آرام بخش کودکان

روشهای آرام بخش کودکان

برخی از کودکان ممکن است از رفتن به مطب دندانپزشک دچار اضطراب زیادی شوند و در نتیجه ممکن است بی قرار شده و نتوانند آرامش خود را حفظ کنند یا مدت طولانی برای درمان روی صندلی بنشینند. دندانپزشک ممکن است برای این کودکان نوعی دارو تجویز کنند که به آرامش آنها و یا خواب آلودگی آنها کمک کند. به این داروها آرام بخش بدون بی هوشی (conscious sedation) گفته میشود. با استفاده از داروهای آرام بخش بدون بی هوشی میتوان کودک را آرامتر کرد اما کودک هنوز میتواند به صداها یا تحریکهای بیرونی پاسخ دهد و واکنشهای محافظتی خود را داشته باشد.

دندانپزشکی لیزری کودکان

دندانپزشکی لیزری کودکان

تکنولوژی لیزر انقلابی در مسیر مراقبتها و درمانهای دندانپزشکی در اطفال بود. لیزر جایگزین عالی برای دوره درمانهای طولانی، ناراحتی و درد و ترس کودک است. تکنولوژی واترلیز استفاده از ترکیب بی نظیر انرژی لیزر و آب است که دقت، ملایمت و راحتی درمان را بالا میبرد و ساختار دندان و بافتهای پیرامون را حفظ می نماید.

بیهوشی عمومی در دندانپزشکی اطفال

بیهوشی عمومی در دندانپزشکی اطفال

بیهوشی عمومی به معنی به خواب رفتن کودک در حین عمل می باشد. برخی عملهای دندانپزشکی شرایطی دارند که نیاز به بیهوشی عمومی ایجاد میکند.

دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشک اطفال دندانپزشکی است که پس از اتمام تحصیلات دانشکده دندانپزشکی، دو تا سه سال آموزش ویژه ای میبیند که به سلامت دهان کودکان از نوزادی تا نوجوانی اختصاص دارد. کودکان در همه سنین از نوزادی گرفته تا نوجوانی، به رویکردهای مختلف دندانپزشکی نیاز دارند تا از مشکلات دهانی آنها در آینده جلوگیری شود.

بهترین خمیر دندان برای کودکان چیست؟

بهترین خمیر دندان برای کودکان چیست؟

امروزه شاهد شمار روز افزون انواع خمیر دندانها و برندها برای کودکان هستیم اما چگونه بهترین و مناسب ترین خمیر دندان را برای سلامت کودک انتخاب کنیم و از انواع نامناسب آن اجتناب کنیم؟ در اینجا با چند فاکتور مهم در این زمینه آشنا میشوید

عوارض مکیدن انگشت در کودکان

عوارض مکیدن انگشت در کودکان

طبق گزارش بنیاد پزشکی آموزش، تحقیقات و مراقبتهای سلامتی پالو آلتو، مکیدن انگشت امری طبیعی بوده و موجب احساس آرامش در نوزادان و کودکان نوپا میشود. مکیدن انگشت ممکن است حاصل گرسنگی، حوصله سر رفتن، عصبی شدن یا خستگی کودک باشد. بیشتر کودکان بین 3 تا 6 سالگی مکیدن انگشت را متوقف میکنند. کودکانی که تا بیرون زدن دندانهای دائمی، به مکیدن انگشت ادامه میدهند، ممکن است دچار عوارض نامطلوبی شوند.

درمان پالپ چیست؟

درمان پالپ چیست؟

پالپ دندان را نمیتوان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد. پالپ بخشی در مرکز هر دندان است که حاوی عصبها، بافتها و رگهای خونی بسیاری می باشد که مواد مغذی و اکسیژن را تامین میکنند. پالپ دندان به چند صورت ممکن است آسیب ببیند. اغلب در کودکان پوسیدگی دندان یا ضربات آسیب زا، منجر به رخنمون دردناک پالپ و التهاب آن میشود.

عادات بهداشتی دهان و دندان کودک

عادات بهداشتی دهان و دندان کودک

تحقیقات جدید، گروههای مختلف سلامت دهان و دندان را فرامیخوانند تا به والدین خطر استفاده همزمان کودک و والدین از قاشق مشترک را هشدار دهند. این مطالعات مصادف شده است با جدیدترین گزارش مرکز اطلاعات مراقبت اجتماعی و سلامتی که نشان میدهد در انگلستان تقریبا 26000 کودک 5 تا 9 ساله، در سال 2013 – 2014 به علت پوسیدگی دندان در بیمارستان پذیرش شده اند.

علائم و نشانه های درآمدن اولین دندان کودک

علائم و نشانه های درآمدن اولین دندان کودک

از آنجایی که زمان در آمدن اولین دندان کودک اغلب برای والدین با اضطراب همراه است و معمولا بیشتر از زمان مورد انتظار طول میکشد، در این مقاله از تصاویری استفاده کرده ایم که به شما کمک میکند تفاوت لثه در این دوران، پیش و پس از بیرون آمدن اولین دندان را متوجه شوید.

آیا دندان در آوردن، باعث تب کردن کودکان میشود؟

آیا دندان در آوردن، باعث تب کردن کودکان میشود؟

علائم زیادی را به فرایند دندان در آوردن کودک نسبت میدهند. تحقیقات آکادمیک مرسوم نشان داده اند که دندان در آوردن باعث تب در کودک نمیشود اما بسیاری از والدین گزارش میکنند که شاهد آن بوده اند که کودک در دوران دندان در آوردن، تب میکند.

رویش دندانهای دائمی در جلوی دندانهای شیری (دندان کوسه ای)

رویش دندانهای دائمی در جلوی دندانهای شیری (دندان کوسه ای)

بسیاری از والدین هنگامی که به داخل دهان کودک نگاه میکنند و متوجه میشوند دندانهای دائمی در حال رشد، در پشت دندانهای شیری کودک در حال رویش هستند، نگران میشوند. آیا دندانهای دائمی نباید زیر دندانهای شیری رشد کنند و دندانهای شیری را از جای خود خارج کرده و باعث افتادن آنها شوند؟ ابتدا باید بگوییم در آمدن دندان دائمی در پشت دندان شیری وضعیت اورژانسی نیست.

دندان قروچه در کودکان

دندان قروچه در کودکان

کارشناسان علت قطعی دندان قروچه (bruxism) را نمیدانند اما تنش یا اضطراب، درد (برای مثال ناشی از گوش درد یا دندان درد) و مال اکلوژن (جفت نبودن دندانها) را از علتهای احتمالی آن میدانند. برخی نیز مشکلات تنفسی ناشی از گرفتگی بینی یا آلرژی را در ایجاد دندان قروچه موثر میدانند. برخی شواهد نشان میدهد کرمک (بیماری انگلی) نیز میتواند باعث دندان قروچه شود. همچنین ممکن است کودک در حال عادت کردن به وجود دندان در دهان خود باشد (در سن دندان در آوردن).

عوارض دندانپزشکی مکیدن انگشت

عوارض دندانپزشکی مکیدن انگشت

گاهی اوقات والدین نگران عادت مکیدن انگشت در کودکان خود هستند و از دندانپزشکان راهکارهایی را برای ترک این عادت جویا میشوند. مکیدن انگشت یک واکنش طبیعی در کودک است که از دوران جنینی شروع میشود و والدین باید مطمئن باشند این عادت برای کودک در حال رشد چیز عجیبی نیست

درمانهای دندانپزشکی متداول در کودکان

درمانهای دندانپزشکی متداول در کودکان

روکش استیل ضد زنگ برای ترمیم دندانهای عقبی کودک مورد استفاده قرار میگیرد که پوسیدگی زیاد دارند و پر شدگی های سفید (کامپوزیت) برای آنها مناسب نیست. هنگامی که پوسیدگی دندانهای عقبی درمان نشوند، مینا، عاج و گاهی اوقاع عصب دندان به طور گسترده دچار آسیب میشوند. در چنین مواردی پر شدگی همرنگ دندان راهکار بادامی بوده و استفاده از روکش استیل ضد زنگ ضرورت پیدا میکند. این روکشهای پیش ساخته نقره ای رنگ به دندان شیری چسبانده میشوند تا از آسیب بیشتر این دندانها تا زمان افتادن طبیعی دندان جلوگیری شود.