۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲
روشهای آرام بخش کودکان

روشهای آرام بخش کودکان

برخی از کودکان ممکن است از رفتن به مطب دندانپزشک دچار اضطراب زیادی شوند و در نتیجه ممکن است بی قرار شده و نتوانند آرامش خود را حفظ کنند یا مدت طولانی برای درمان روی صندلی بنشینند.

انواع روشهای آرام بخش برای کودکان در دندانپزشکی

برخی از کودکان ممکن است از رفتن به مطب دندانپزشک دچار اضطراب زیادی شوند و در نتیجه ممکن است بی قرار شده و نتوانند آرامش خود را حفظ کنند یا مدت طولانی برای درمان روی صندلی بنشینند. دندانپزشک ممکن است برای این کودکان نوعی دارو تجویز کنند که به آرامش آنها و یا خواب آلودگی آنها کمک کند. به این داروها آرام بخش بدون بی هوشی (conscious sedation) گفته میشود. با استفاده از داروهای آرام بخش بدون بی هوشی میتوان کودک را آرامتر کرد اما کودک هنوز میتواند به صداها یا تحریکهای بیرونی پاسخ دهد و واکنشهای محافظتی خود را داشته باشد.

 

آرام بخشهای بدون بی هوشی ممکن است زمانی استفاده شوند که کودک نیاز به درمان دندانپزشکی طولانی یا نیازهای ویژه ای دارد. دندانپزشک میتواند داروهای آرام بخش بدون بی هوشی مناسب برای کودک شما را توصیه کند. داروهای آرام بخش بدون بی هوشی به چند صورت ممکن است به کودک داده شود:

-         استنشاق گاز

-         بلع داروهایی به شکل قرص یا شربت

-         دریافت دارو از طریق تزریق

-         دریافت دارو به صورت تزریق درون رگی

شکل- دادن آرام بخش بدون بی هوشی به کودک به واسطه استنشاق گاز اکسید نیتروس از طریق ماسک

اکسید نیتروس

اکسید نیتروس به عنوان گاز خنده شناخته میشود و اغلب برای کودکانی استفاده میشود که اضطراب خفیف تا متوسط دارند. این گاز ترس کودک را کم میکند تا کودک آرام شود و درمان به شیوه ای بی خطر و راحت صورت بگیرد.

اکسید نیتروس در ترکیب با اکسیژن است و از طریق ماسک کوچکی که روی بینی گذاشته میشود، به کودک داده میشود و از کودک خواسته میشود از طریق بینی تنفس کند. هنگامی که تاثیر گذاری گاز شروع میشود، معمولا وضعیت عصبی و بی تابی کودک کم میشود.

اثرات گاز اکسید نیتروس خفیف است. این گاز کاملا بی خطر بوده و به سرعت از بدن دفع میشود. کودک هوشیار می ماند و میتواند به تعامل با دندانپزشک ادامه دهد و به سوالات او پاسخ دهد. وقتی گاز قطع میشود، اثر آن به سرعت از بین میرود. چند دقیقه پس از درمان، دندانپزشک به کودک اکسیژن میدهد. این کمک میکند بدن کودک از بقایای گاز پاک شود.

گاهی اوقات کودکان کم سن تر ممکن است از گذاشتن ماسک بر روی بینی اجتناب کنند. اکسید نیتروس ممکن است برای این افراد مناسب نباشد. به علاوه گاهی اوقات اکسید نیتروس ممکن است به کودک احساس تهوع بدهد. چند ساعت پیش از مراجعه به دندانپزشک بهتر است به کودک خود مقداری مایعات یا غذای سبک بدهید. همچنین اگر کودک شما در روز درمان گرفتگی بینی دارد یا از طریق بینی نمیتواند به راحتی نفس بکشد، اکسید نیتروس کمتر تاثیر خواهد گذاشت.

آرام بخشهای خوراکی

کودکانی که مضطرب تر هستند ممکن است نیاز به داروهای قوی تر از اکسید نیتروس داشته باشند. چند مورد از این داروها به صورت خوراکی هستند. برای تجویز دارو پزشک به چند مورد توجه میکند: میزان اضطراب کودک، توانایی همکاری کودک، برنامه درمانی.

کودک با آرام بخشهای خوراکی ممکن است خواب آلود شود اما میتوان او را هوشیار کرد. عوارض خفیف برخی از این داروها عبارتند از تهوع یا استفراغ. پیش از مراجعه به دندانپزشکی که قرار است به کودک آرام بخش بدهد، باید دستور العمل پیش از مراجعه را دریافت کنید:

-         کودک پیش از مراجعه چیزی بخورد یا نه

-         در درمان چه خواهد شد

-         پس از درمان باید انتظار چه چیزی داشته باشیم

ممکن است لازم باشد پس از مصرف آرام بخش، کودک را به منزل ببرید. دندانپزشک باید درباره این که کودکی که آرام بخش مصرف کرده، چگونه تحت نظر باشد، با شما صحبت کند. باید مدت کوتاهی پس از درمان دندانپزشکی، در مطب بمانید. در این زمان کودک تحت نظارت خواهد بود و دندانپزشک یا کارکنان مطب ریکاوری و وجود هر گونه مشکل در کودک را بررسی میکنند.

شکل- داروی آرام بخش بدون بی هوشی از طریق تزریق

روشهای دیگر آرام بخش بدون بی هوشی

داروهای آرام بخش لازم نیست حتما خوراکی باشند. روشهای دیگر مصرف این داروها عبارتند از:

-         از طریق بینی

-         با استفاده از شیاف

-         تزریق معمولی

-         تزریق درون رگی

این روشهای مصرف دارو نیاز به نظارت مناسب و تجربه بیشتر دارد. تزریق باید تنها توسط دندانپزشکی که تجربه زیادی در این کار دارد، صورت بگیرد.

شکل- بی هوشی عمومی برای درمان دندانپزشکی

بی هوشی عمومی

گاهی اوقات کودک باید برای اطمینان از کار درمان، بی هوش شود. بی هوشی کودک را به خواب عمیق فرو میبرد و دیگر نمیتواند درد یا حرکتی را احساس کند. مثلا در موارد برداشتن لوزه ها یا جایگذاری لوله گوش. بی هوشی عمومی در بیمارستان انجام میشود و کودک در همان روز به خانه باز میگردد.

دندانپزشک ممکن است در موارد زیر، بی هوشی عمومی را توصیه کند:

-    کودک را حتی با داروهای آرام بخش بدون بی هوشی و تکنیکهای مدیریت رفتار نمیتوان آرام کرد تا درمان را بی خطر انجام داد.

-    نیاز به جراحی دهان یا درمانهای دیگری است که ممکن است تحمل آن در بیداری برای کودک دشوار باشد.

-         نیاز به کار طولانی وجود دارد که بهتر است تمام درمان در یک جلسه طولانی صورت بگیرد.

-    کودک ناتوانی هایی دارد که قدرت او در درک دستورات دندانپزشک را محدود میکند و بی هوش بودن او درمان را ایمن تر میسازد.

بی هوشی عمومی خطراتی نیز در بر دارد. دندانپزشک خطرات و فواید آن را با شما در میان میگذارد و توضیح میدهد چرا این روش برای کودک شما بهتر است. پیش از بی هوشی عمومی کودک معاینه فیزیکی میشود. این معاینه اطمینان حاصل میکند که کودک هیچ مشکلی ندارد که در بی هوشی یا پس از آن تداخلی ایجاد کند. اگر کودک در روز عمل بیمار است، با پزشک صحبت کنید ببینید لازم است درمان در روز دیگری انجام شود یا خیر.

در روز درمان:

-         دستور دکتر در مورد خوردن و نوشیدن پیش از عمل را رعایت کنید.

-    درباره عمل به صورت خلاصه به کودک توضیحاتی بدهید. برای توضیح از واژه های ساده و قابل درک استفاده کنید. این کار را چند روز پیش از عمل انجام دهید تا فرصت داشته باشد خود را آماده کند.

-    روز پس از عمل بگذارید کودک در خانه خوب استراحت کند. احتمالا روز بعد آماده رفتن به مدرسه خواهد بود.

 

 

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید .