۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲
بهترین خمیر دندان کودکان

بهترین خمیر دندان کودکان

امروزه شاهد شمار روز افزون انواع خمیر دندانها و برندها برای کودکان هستیم اما چگونه بهترین و مناسب ترین خمیر دندان را برای سلامت کودک انتخاب کنیم و از انواع نامناسب آن اجتناب کنیم؟

بهترین خمیر دندان برای کودکان چیست؟ 

امروزه شاهد شمار روز افزون انواع خمیر دندانها و برندها برای کودکان هستیم اما چگونه بهترین و مناسب ترین خمیر دندان را برای سلامت کودک انتخاب کنیم و از انواع نامناسب آن اجتناب کنیم؟ در اینجا با چند فاکتور مهم در این زمینه آشنا میشوید:

 

-           به دنبال مجوز بهداشت بر روی خمیر دندان بگیردید:
 اگر به دنبال خمیر دندانی هستید که مناسب کودکتان باشد، ابتدا باید مجوز بهداشت داشته باشد. این مهر تایید بهداشت باید بر روی جعبه و  خود تیوپ خمیر دندان درج شده باشد تا مطمئن شوید استانداردهای لازم را کسب کرده است.

 

-           از خمیر دندانهای حاوی مواد ساینده و سفید کننده بپرهیزید:
 بسیاری از خمیر دندانها به خصوص آنهایی که عبارت "سفید کننده" بر رویشان درج شده است، حاوی مواد ساینده یا مواد شیمیایی هستند که به مینای دندان کودک آسیب وارد میکند.

 

 

-           خمیر دندان حاوی فلوراید خریداری کنید:
 وجود یا عدم وجود فلوراید در خمیر دندان فاکتور مهمی برای سلامت دهان است. فلوراید ماده ای است که از نظر علمی اثبات شده به کاهش پوسیدگی در دندانها در همه سنین کمک میکند و به خصوص برای تقویت دندانهایی که به تازگی بیرون زده اند، مفید می باشد. اما میزان فلوراید موجود در خمیر دندان برای بلع بی خطر نیست و به همین علت والدین باید هنگام استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای مسواک کودک، مطمئن باشند کودک به اندازه کافی بزرگ شده است که خمیر دندان را نبلعد و همه آن را از دهان خارج کند، در غیر این صورت از خمیر دندانهای بدون فلوراید باید استفاده کنند. بسیاری از برندهای خمیر دندان گزینه های بدون فلوراید نیز دارند و معمولا انواع مناسب کودکان با بافت و طعم مورد علاقه کودکان ارائه میکنند. برخی خمیر دندانها حاوی زایلیتول (xylitol) نیز هستند. زایلیتول ماده ای طبیعی در برخی گیاهان است ثابت شده به کاهش پوسیدگی کمک میکند و از نظر بلع نیز مشکلی برای کودک ایجاد نمیکند و هم برای بزرگسالان و هم کودکان، بی خطر است.

 

 

در کودکان کم سن استفاده از فلوراید موضعی مانند خمیر دندانها، در کاهش پوسیدگی به اندازه تغذیه مناسب و عادات مسواک زدن اهمیت ندارد. تخریب ایجاد شده به واسطه مصرف شیر، آب میوه و خوراکی های دیگری که آخر شب مصرف شده اند را با فلوراید تنها نمیتوان خنثی کرد. کاهش مقدار شکر مصرفی و طول مدتی که دندان در معرض آن قرار دارد مهمترین فاکتورهای کاهش پوسیدگی در نوزادان، نونهالان و خردسالان است. مراقبتهای خانگی مناسب مانند دو بار مسواک زدن در روز و تمیز کردن بین دندانها با نخ دندان یا خلال دندان، برای سلامت دهان لازم است. برای کودکانی که میتوانند به خوبی خمیر دندان را بیرون بریزند و نبلعند، والدین میتوانند خمیر دندان حاوی فلوراید تهیه کنند. در حال حاضر انواع گوناگون خمیر دندانهای جذاب با طعمهای دلپذیر و بوی لذتبخش برای کودکان وجود دارد.


با توجه به توصیه دندانپزشکان در استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، در مورد نوزادان و نونهالان اگر میخواهید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید، مقدار بسیار کمی خمیر دندان را روی مسواک یا انگشت بمالید و آن را به دندانهای کودک بکشید و سپس با استفاده از دستمال نرمی خمیر دندان را از دهان کودک خارج کنید تا آن را نبلعد. با این کار مطمئن میشوید کودک به میزان کافی فلوراید دریافت میکند بدون این که احتمال بلع وجود داشته باشد. در صورتی که به هر دلیل نمیتوانید چنین کاری انجام دهید از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید. به هیچ وجه در کودکان کم سن اجازه استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید بدون حضور بزرگتر را ندهید. در صورتی که متوجه شدید کودک مقدار زیادی خمیر دندان خورده است، فورا به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت کودک بررسی شود.

 


-           طعم خمیر دندان را در نظر بگیرید:
 اگر چه طعم خمیر دندان ارتباطی با سلامت کودک ندارد اما باید مطمئن شوید خمیر دندان کودک طعم بدی ندارد و کودک تمایل دارد به استفاده از آن ادامه دهد.

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید .