آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ تهران ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۲   |   ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۳   |   ۰۲۱-۸۶۰۸۱۳۵۲  
عوارض مکیدن انگشت در کودکان

عوارض مکیدن انگشت در کودکان

طبق گزارش بنیاد پزشکی آموزش، تحقیقات و مراقبتهای سلامتی پالو آلتو، مکیدن انگشت امری طبیعی بوده و موجب احساس آرامش در نوزادان و کودکان نوپا میشود.

عوارض مکیدن انگشت در کودکان
 

طبق گزارش بنیاد پزشکی آموزش، تحقیقات و مراقبتهای سلامتی پالو آلتو، مکیدن انگشت امری طبیعی بوده و موجب احساس آرامش در نوزادان و کودکان نوپا میشود. مکیدن انگشت ممکن است حاصل گرسنگی، حوصله سر رفتن، عصبی شدن یا خستگی کودک باشد. بیشتر کودکان بین 3 تا 6 سالگی مکیدن انگشت را متوقف میکنند. کودکانی که تا بیرون زدن دندانهای دائمی، به مکیدن انگشت ادامه میدهند، ممکن است دچار عوارض نامطلوبی شوند.
 

مشکلات دندانپزشکی

مشکلات دندانپزشکی ممکن است به واسطه مکیدن انگشت در بلند مدت اتفاق بیفتد. دندانهای کودک ممکن است به درستی ردیف و مرتب نباشند یا به بیرون رانده شوند که حاصل آن اوربایت است، همچنین سقف دهان ممکن است تغییر شکل بیاید. بسته به شدت مشکل، درمانهای مختلفی ممکن است لازم باشد.

مشکلات تکلم

مشکلات تکلم یکی از عوارض محتمل مکیدن انگشت تا پس از بیرون زدن دندانهای دائمی است. مشکلات ردیف نبودن دندانها موجب برخی تحریفهای آوایی میشود. به علاوه مکیدن انگشت در بلند مدت ممکن است جایگزینی شیوه بلع فشار زبان (tongue thrust) با بلع بالغ (نحوه بلع در فرد بالغ) را کند نماید. فشار زبان، الگوی بلع طبیعی در اوایل کودکی است که بعدها باید با شیوه بلع بالغ جایگزین شود. برخی اصوات و حروف ممکن است تحت تاثیر این وضعیت قرار بگیرند از جمله س، ز، ت، د، ل، ن و ژ. نوک زبانی نیز میتواند یکی از عوارض مکیدن انگشت به مدت طولانی و تا سنین دبستان، باشد.
 

گسترش میکروبها

میکروبها از طریق مکیدن انگشت گسترش پیدا میکنند. کودکانی که تا سنین دبستان به مکیدن انگشت ادامه میدهند، میکروبها را از این طریق وارد دهان خود میکنند.
 

عفونت انگشت

کودکانی که انگشت خود را میمکند ممکن است دچار زخم و عفونت در انگشت شوند.
 

مورد تمسخر همسالان 

کودکانی که تا پیش دبستانی یا دبستان به مکیدن انگشت ادامه میدهند، ممکن است مورد تمسخر همسالان خود قرار بگیرند. مکیدن انگشت مربوط به نوزادان و نونهالان است و کودکانی که بالاتر از این سنین قرار دارند و هنوز به مکیدن انگشت ادامه میدهند ممکن است سوژه تمسخر و سرزنش کودکان دیگر قرار بگیرند.

 

 

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید .