آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ تهران ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۲   |   ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۳   |   ۰۲۱-۸۶۰۸۱۳۵۲  
علائم و نشانه های در آمدن اولین دندان کودک

علائم و نشانه های در آمدن اولین دندان کودک

از آنجایی که زمان در آمدن اولین دندان کودک اغلب برای والدین با اضطراب همراه است و معمولا بیشتر از زمان مورد انتظار طول میکشد، در این مقاله از تصاویری استفاده کرده ایم که به شما کمک میکند تفاوت لثه در این دوران، پیش و پس از بیرون آمدن اولین دندان را متوجه شوید.

علائم و نشانه های در آمدن اولین دندان کودک

از آنجایی که زمان در آمدن اولین دندان کودک اغلب برای والدین با اضطراب همراه است و معمولا بیشتر از زمان مورد انتظار طول میکشد، در این مقاله از تصاویری استفاده کرده ایم که به شما کمک میکند تفاوت لثه در این دوران، پیش و پس از بیرون آمدن اولین دندان را متوجه شوید.

شکل- تصویر سمت چپ 5 روز پیش از تصویر سمت راست از کودک گرفته شده است (در تصویر سمت راست سر دندان از لثه بیرون زده است).

در تصویر سمت چپ شکل بالا، برجستگی کوچکی روی لثه در محلی که دندان جلویی پایینی بیرون خواهد زد، مشاهده میکنید. در تصویر سمت راست میبینید در نهایت دندان پایینی راه خود را به خارج از لثه باز کرده است و در دهان نمایان شده است.

لثه کودک هنگام در آمدن اولین دندان چگونه میشود؟

در تصویر زیر به وضوح میبینید لثه در جایی که دندان جدید میخواهد بیرون بزند، کمی برجسته شده است.

اولین دندان کودک به چه صورت دیده میشود؟

در تصویر زیر میبینید که دندانی که تازه از لثه بیرون زده است (دندان جلویی فک پایین)، چگونه دیده میشود.

باید توجه داشته باشید که ظاهر لثه ها تنها نشانگر این نیست که اولین دندان کودک در حال بیرون آمدن است. علائم دیگری نیز برای دندان در آوردن کودک وجود دارند.

از آنجایی که در گذشته بسیاری از کودکان در سن دندان در آوردن می مردند، بسیاری از مردم تصور میکردند دندان در آوردن باعث مرگ آنها میشود. خوشبختانه از آن زمان تا کنون پیشرفتهای زیادی داشته ایم و اکنون میدانیم که کودکان به خاطر دندان در آوردن، نمیمیرند.

همچنین دریافته ایم که دندان در آوردن واقعا طبق باورهای قدیمی علائم زیادی ایجاد نمیکند مثلا دندان در آوردن باعث تب بالا نمیشود.

دندان در آوردن ممکن است برای کودک فرایند بسیار دردناکی باشد. اغلب برای والدین تمرکز بر این که دندان در آوردن چگونه والدین را تحت تاثیر قرار میدهد مثلا باعث اختلال خواب والدین و اخلال در آرامش روزانه میشود، راحت تر است. اما باید بدانید کودکتان چه شرایطی را پشت سر میگذارد. سعی کنید تصور کنید چه احساسی داشتید اگر چاقوی کوچکی زیر لثه هایتان بود و آرام آرام میخواست لثه هایتان را بشکافد و بیرون بزند. احتمالا متوجه میشوید این فرایند چرا برای کودک دردناک و تحریک پذیر است. با ده نشانه دندان در آوردن در اینجا آشنا شوید تا بهتر دندان در آوردن کودک را تشخیص دهید:

1- تحریک پذیری و درد در کودک که والدین گزارش میکنند، شایعترین علامت دندان در آوردن کودک است.

2- بیدار شدنهای شبانه و خوب نخوابیدن علامت بسیار شایع دیگری است که بیشتر پدر و مادرها آن را گزارش میکنند.

3- عدم تمایل به مصرف غذاهای جامد یک نشانه قابل درک دندان در آوردن است چون لثه های آنها به قدری درد میکند که فکر جویدن برخی غذاها اصلا برای کودک خوشایند نیست.

4- گاز گرفتن اشیاء یکی از علائم شایع در این دوران است. کودک برخی از اشیاء پیرامونش را گاز میگیرد .

5- افزایش جریان بزاق و و خارج شدن آب دهان در این دوران ممکن است اتفاق بیفتد. بزاق بیشتری در این دوران در دهان کودک ترشح میشود که باعث میشود در دوران دندان در آوردن مرتبا آب دهان کودک جاری باشد.

6- مالیدن لثه ها گاهی برای آرام کردن درد انجام میشود.

7- مالیدن گوش نیز یکی از نشانه های دندان در آوردن کودکان است.

8- تب خفیف ممکن است در حین دندان در آوردن اتفاق بیفتد اما باید به خاطر داشته باشید که اکثر تبها ارتباطی با دندان در آوردن ندارند. اگر کودکتان تب بالایی دارد به احتمال زیاد ناشی از مسئله دیگری است.

9- تحریکات پوستی و جوش در صورت ممکن است یکی از علائم دندان در آوردن باشد. جوشهای جاهای دیگر بدن به جز صورت به نظر نمیرسد ارتباطی با دندان در آوردن داشته باشند.

10- مکیدن انگشت که بیشتر از گذشته شده است یا مکیدن اشیاء اطراف و خیس شدن آنها نیز میتواند نشانه دیگری از دندان در آوردن کودک باشد.

آیا بیرون زدن اولین دندان کودک، همه این علائم را در بر خواهد داشت؟

تقریبا مسلم است که کودک شما قرار نیست همه علائم ذکر شده را داشته باشد. مطالعه ای که در نشریه رسمی انجمن متخصصین اطفال امریکا منتشر شد، بیان میکند که در بیش از 35 درصد از کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند، هیچ یک از علائم بالا وجود ندارد.

لازم به ذکر است که بیشتر کودکان در این دوران تعدادی از این علائم را دارند بنابراین میتوانید از این نشانه ها به عنوان راهنما استفاده کنید تا متوجه شوید کودکتان در فرایند طبیعی دندان در آوردن قرار دارد یا خیر.

 

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید .