آمل ۰۱۱-۴۴۲۳۴۵۰۲ تهران ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۲   |   ۰۲۱-۸۸۶۵۸۲۲۳   |   ۰۲۱-۸۶۰۸۱۳۵۲  
دندان قروچه در کودکان

دندان قروچه در کودکان

کارشناسان علت قطعی دندان قروچه (bruxism) را نمیدانند اما تنش یا اضطراب، درد (برای مثال ناشی از گوش درد یا دندان درد) و مال اکلوژن (جفت نبودن دندانها) را از علتهای احتمالی آن میدانند.


دندان قروچه در کودکان

کارشناسان علت قطعی دندان قروچه (bruxism) را نمیدانند اما تنش یا اضطراب، درد (برای مثال ناشی از گوش درد یا دندان درد) و مال اکلوژن (جفت نبودن دندانها) را از علتهای احتمالی آن میدانند. برخی نیز مشکلات تنفسی ناشی از گرفتگی بینی یا آلرژی را در ایجاد دندان قروچه موثر میدانند. برخی شواهد نشان میدهد کرمک (بیماری انگلی) نیز میتواند باعث دندان قروچه شود. همچنین ممکن است کودک در حال عادت کردن به وجود دندان در دهان خود باشد (در سن دندان در آوردن).

دندان قروچه در کودکانی که اولین دندانشان در حال بیرون زدن است (حدود 5 تا 6 ماهگی) امری متداول است. همچنین در کودکانی که دندانهای دائمی شروع به بیرون زدن میکنند (در حدود 6 سالگی) دندان قروچه امری طبیعی است.

حدود 38 درصد از کودکان دچار دندان قروچه هستند. متوسط سن شروع این عادت حدود سه و نیم سالگی و متوسط سن پایان این عادت 6 سالگی است اما برخی افراد در همه سنین دندان قروچه دارند.

در صورتی که شما نیز دندان قروچه دارید، احتمال دندان قروچه در کودکتان بیشتر میشود. همچنین در صورتی که کودک در خواب حرف میزند یا آب از دهانش جاری میشود، احتمال دندان قروچه در او بیشتر است. تقریبا همه موارد دندان قروچه در شب اتفاق می افتند اما مواردی نیز وجود دارد که در طول روز اتفاق می افتد.

آیا دندان قروچه برای کودک ضرر دارد؟

در بیشتر موارد دندان قروچه بدتر از آن چه واقعا هست، به نظر میرسد. احتمال این که در دندان قروچه آسیبی به دندانهای کودک وارد نشود و با افزایش سن این عادت را ترک کند بسیار زیاد است.

هنگام مراجعه کودک به دندانپزشک، وضعیت دندان قروچه او را نیز با دندانپزشک مطرح کنید. دندانپزشک دندانهای کودک را از نظر فرسایش و ساییدگی و مشکلات حاصل از آن مانند رخنمون پالپ، پوسیدگی دندانی یا ترک در دندانها بررسی میکند. همچنین در صورتی که کودک از درد صورت یا فک در طول روز شکایت دارد او را نزد دندانپزشک ببرید چون این وضعیت ممکن است حاصل دندان قروچه شدید باشد.

آیا برای متوقف کردن دندان قروچه، میتوان کاری انجام داد؟

اگر چه ممکن است این پاسخ به نظرتان ناخوشایند بیاید اما بهتر است صبر کنید تا کودک بزرگ شود و این عادت را کنار بگذارد. در عین حال بهتر است سعی کنید کودک هنگام رفتن به رختخواب آرامش داشته باشد مثلا شاید دراز کشیدن در وان آب گرم، ماساژ پشت، موسیقی آرامش بخش یا در آغوش گرفتن او بر روی صندلی گهواره ای، کودک را آرام کند.

در صورتی که کودک در دوران دندان در آوردن است یا عفونت گوش دارد، از پزشک درباره دوز مناسب استامینوفن یا (در صورتی که شش ماهه یا بزرگتر است) ایبوپروفن برای آرام کردن کودک سوال کنید.

برخی مادران گزارش میکنند که نوزادانشان با مکیدن پستانک در هنگام دندان قروچه، آرام میشوند. ممکن است این کار کودک را آرام نکند اما احتمالا ترجیح نمیدهد در حالی که پستانک در دهان دارد، دندانهایش را به هم بساید.

اگر دندانهای کودک ردیف و مرتب نیستند ممکن است دندانپزشک با کمی پولیش آنها بتواند هماهنگی دندانها را اصلاح کرده و دندان قروچه حاصل از آن را برطرف کند.

کودکان بزرگتر که مرتبا دندان قروچه دارند گاهی اوقات با محافظ دهان موقتا درمان میشوند. محافظ دهان قطعه ای پلاستیکی متناسب با دهان است که برای پیشگیری از بهم ساییدن یا فشرده شدن دندانها در حین خواب، در دهان گذاشته میشود. احتمالا دندانپزشک حداقل تا زمانی که دندانهای دائمی کودک در نیامده اند (حدود 5 سالگی)، این گزینه را در نظر نمیگیرد.

 

سوال خود را از متخصصین ما بپرسید .