پارسی|English|العربي
  • کانال آپارات دکتر میرزایی
  • کانال تلگرام دکتر میرزایی
+98 21 88205697
+98 912 4013258

خدمات و مراقبتهای دندانپزشکی در افراد کم توان و ناتوانهمیشه کارشناسان و متخصصان بهداشت و دندانپزشکی از اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان پیش از درمان،در حین و پس از آن اطلاع رسانی میکنند و به مردم میگویند روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن چگونه است، از چه غذاهایی باید اجتناب کنند و ... .
با این حال این بحث در مورد افرادی که نیازهای خاص دارند متفاوت است.
افرادی که ناتوانی هایی مانند سندرم داون، اوتیسم یا فلج مغزی دارند نیازمند توجه دندانپزشک و مراقبان به مسائل متفاوتی در مورد بهداشت و مراقبت های دندانپزشکی هستند.

طبق گفته David Musich، متخصص جراحی فک و دندان  Busch & Musich Orthodontics شومبرگ، هنگامی که دندانپزشکان درباره بهداشت دهان افرادی با نیازهای خاص صحبت میکنند، پیام کلی شان یکیست اما توجه بیشتری به برخی نکات دارند. مثلا باید توجه داشته باشند که این افراد جهت تمیز کردن دندانها و ابزارهای داخل دهان مانند بریج و غیره زمان بیشتری باید بگذارند. باید به حساسیتهایی که در مورد استفاده از براکت و نیز برقراری ارتباط صریح و مشخص با بیمار در مورد رعایت بهداشت و مراقبتهای دیگر وجود دارد توجه شود.  

بیمارانی که ناتوانی هایی دارند به خصوص افرادی که سندرم داون دارند، معمولا با چالشهای مختلفی در مشکلات دندانپزشکی رو به رو هستند و غالبا مشکلات قلبی نیز از پیش دارند که به واسطه ضعیف بودن بهداشت دهانشان تشدید میشود. هدف از درمان باید بهبود عملکرد و بهبود سلامت دهان در بلند مدت باشد. برای دستیابی به این اهداف بیمار و مراقب او به اطلاعات کافی، پشتیبانی و مراجعات بعدی نیاز دارند.

والدین باید اعتماد این کودکان به دندانپزشک را تقویت کنند تا همکاری کودک با دندانپزشک بهبود یابد. اغلب این بیماران با دندانپزشکان اطفال راحت تر هستند. میزان اضطراب این بیماران اغلب مانعی برای درمان است.

دکتر کن فیشر ارتودنتیست میگوید: هنگامی که میخواهید کودک را معاینه یا درمان کنید باید بسیار محتاط باشید. باید اعتماد زیادی در او ایجاد کنید. این که فقط به سمت بیمار بروید و بگویید "دهانت را باز کن"، اعتمادی در کودک ایجاد نمیکند. باید با او ارتباط برقرار کرده و رفتار دوستانه ای داشته باشید. "